Using units to solve problems: Road trip

In word problems that involve multiple quantities, we can use the units of the quantities to guide our solution. In this video, we find the cost of fuel for a road trip, using information that involves many different quantities, not all of which are useful for our problem.

License: CC BY-NC-SA by Khan Academy